Asmeninių duomenų išviliojimas naudojantis mobiliaisiais telefonais išgyvena tikrą renesansą – balso perdavimo internetu (VoIP) technologijos leidžia sukčiams suklastoti skambinančiojo tapatybę ir nukreipti skambučius tokiais tinklais, kad juos būtų sunku atsekti. Tačiau Džordžijos technologijų instituto (JAV) mokslininkai sugalvojo naują būdą nusikaltėlių skambučiams identifikuoti.
Sumanymo idėja yra palyginti paprasta – kiekvienam telefonui priskiriamas taip vadinamas “skaitmeninis pirštų atspaudas”. Pavadinimu “PinDr0p” pavadinta technologija gali surinkti įvairias konkretaus telefoninio skambučio charakteristikas ir pagal jas apskaičiuoti unikalų “parašą”.
Kuo ši naujovė išskirtinė? Kai telefoninis pokalbis yra nukreipiamas per telekomunikacinius tinklus, į jo sugeneruojamą duomenų srautą įsiterpia unikalūs duomenų fragmentai. Pavyzdžiui, VoIP skambučiams būdingas duomenų paketų praradimas (angl. packet loss) – jie sukelia smulkius garso trikdžius, kuriuos žmogaus ausiai išgirsti yra sunku; tuo tarpu korinio arba įprastinio laidinio ryšio telefonai į garsą įterpia tipinį foninį triukšmą. Panaudodami specialių algoritmų rinkinį, mokslininkai gali ištirti tokius “papildomus” skambučio fragmentus – iki tokio lygio, kad būtų galima atskirti, kurie skambučiai yra vykdomi su, tarkime, tuo pačiu telefonu. “PinDr0p” neatseka vartotojo vardo arba tikslaus IP adreso, tačiau pasinaudojant ja galima nustatyti, ar skambutis yra vykdomas iš tokio telefono, kuris jau anksčiau buvo naudotas nusikalstamais tikslais.
Bandymų metu tyrinėtojai analizavo skambučius, vykdytus iš 16 skirtingų vietų visame pasaulyje. Sugeneravę kiekvienam skambučiui būdingą unikalų “pirštų atspaudą”, jie sugebėjo atpažinti kitus iš to paties telefono vykdytus skambučius 90 procentų tikslumu. Atrodytų, jog tikslumas nėra pakankamas, tačiau su kiekvienu nauju teisingu telefono atpažinimu, identifikacijos sistema veikia vis geriau, ir jau po penkių tokių “mokomųjų” skambučių, telefono atpažinimo tikslumas pasiekė 100 procentų.
Atsižvelgiant į tai, kad sukčiai atlieka šimtus ir tūkstančius telefoninių skambučių, bandydami įvilioti aukas į savo pinkles, “PinDr0p” galėtų apsunkinti jiems gyvenimą. Integravus technologiją į telefonus arba telefoninio tinklo operatoriaus įrangą, būtų galima lengviau nustatyti (kad ir apytiksliai), ar skambutis vykdomas iš nusikaltėliui priklausančio telefono. Mokslininkai šiuo metu tobulina savo išradimą, siekdami, kad jis būtų pritaikytas ne tik vartotojų rinkoje, bet ir taptų nauju teisėsaugos metodu, kuriuo pasinaudojant būtų galima nustatyti net skambinančiojo buvimo vietą.